Individprövningen 2022/2023

Här presenterar omgångens tjurar i korthet, 32 stycken totalt. För mer information om tjurarna, besök individprövningens hemsida här >> 

BILDER!

Har du en tjur på årets omgång av individprövningen? Skicka bild på tjuren samt mamman (där hela kon syns) till miranda.lysell@gmail.com 

OBS! Förstora bilderna genom att klicka på dem

1126 Smens Magnum
Född: 2021-12-23
Far: SRF Fort Worth 118F
Mor: 614 Constans av Svanaholm
Mf: Redgate Redford D935

Uppfödare: Oskar Caster, Smen's Hereford, Höör. 
 

457 Valdemar av Källmossen
Född: 2021-12-24
Far: SRF Fort Worth 118F
Mor: Melody av Källmossen
Mf: WLL Global Fore 7X

Uppfödare: Inga & Anette Haglund, Källmossen, Jönåker
 

663 Hamras Kaiser
Född: 2021-12-26
Far: SRF Fort Worth 118F
Mor: 135 Hamras Dainty
Mf: 19 Hamra-Bårarp Dollar ET

Uppfödare: Lennart Svensson, Hamragård, Tvååker. 

3042 Guldrupe Onslunda
Född: 2021-12-28
Far: 113 Erik av Kvandammen T111
Mor: 469 G.Miss Firefly av Onslunda
Mf: 5278 Bacardi av Stenlunda

Uppfödare: Karl och Catharina Olsson, Guldrupe Bjärs 210, Romakloster
 

783 Jones av Folkestorp
Född: 2021-12-30
Far: 8145 PP Galtås Drug Wandil 997 Justin T108
Mor: 648 Silvia av Folkestorp
Mf: Golden-Oak Fusion 3S

Uppfödare: Eva Nilsson, Folkestorp, Degeberga
 

5439 Ior av Onslunda
Född: 2022-01-01
Far: 113 Erik av Kvarndammen T111
Mor: 451 F.Goldilocks av Onslunda
Mf: 5288 Bailys av Onslunda

Uppfödare: Patrik Karlsson, Onslunda, Tommelilla
 

1008 Bo af Wallsjögård
Född: 2022-01-02
Far: Wirruna Matty M288
Mor: 770 Elna av Gylteboda
Mf: 621 Hamras Excellent T113

Uppfödare: Jonas Petersson, Wallsjögård 1A, Sävsjö
 

7440 Ed Peps 7440 Ed Peps

7440 Ed Peps
Född: 2022-01-15
Far: SRF Fort Worthe 118F
Mor: 520 Ed Diba
Mf: 1793 Minlacowie Jubilant J123

Uppfödare: Bengt och Hanna Johansson, Ed 101, Brastad.
 

520 Ed Diba 520 Ed Diba
7469 Simson av Gylteboda 7469 Simson av Gylteboda

7469 Simson av Gylteboda
Född: 2022-01-17
Far: 2280 Days Horizon PP
Mor: 722 Silvia av Gylteboda
Mf: 424 Bårarps Player T102

Uppfödare: Jan Nilsson, Gylteboda, Vittaryd
 

722 Silvia av Gylteboda 722 Silvia av Gylteboda
872 Mary av Svaneberg 872 Mary av Svaneberg

8189 Petter av Svaneberg
Född: 2022-01-21
Far: JC 743 Fast Time 1SZ
Mor: 872 Mary av Svaneberg
Mf: 7971 Jack av Svaneberg

Uppfödare: Kriminalvården Mariestad, Rödjan, Mariestad
 

1366 Karlssons Corall
Född: 2022-01-22
Far: 621 Hamras Excellent T113
Mor: 225 Karlssons Genna
Mf: Square-D Tortuga 953T

Uppfödare: Samuel och David Karlsson, Hormeshult, Virestad
 

259 Lobackens Mazarin
Född: 2022-01-23
Far: Moeskaer Crossfire 1474
Mor: Maurine av Tenhult
Mf: Goliat av Svanaholm

Uppfödare: Peo & Veronica Nordin, Lo, Nyland. 
 

6401 Origo Garfield 6401 Origo Garfield

6401 Origo Garfield
Född: 2022-01-23
Far: 621 Hamras Excellent T113
Mor: 1326 Origo Melody
Mf: 6241 Origo Santana

Uppfödare: Stefan Owesson, Kolshult 12, Eringsboda
 

1326 Origo Melody 1326 Origo Melody

790 Jake av Folkestorp
Född: 2022-01-24
Far: Habil av Knivinge T101
Mor: 584 Fortuna av Folkestorp
Mf: WLL Global Force 7X

Uppfödare: Eva Nilsson, Folkestorp, Degeberga

7541 Lutarps Ivanhoe 600W
Född: 2022-01-24
Far: 8145 PP Galtås Grug Wandil 997 Justin T108
Mor: 600 Lutarps Holly 543 H
Mf: 1051 Smens Herkules T107

Uppfödare: Peo Lägervik, Lutarp 4, Aneby
 

7602 Kaliber av Knivinge
Född: 2022-01-26
Far: Wirruna Matty M288
Mor: 1927
Mf: 1850 Paff av Herrgölet T105

Uppfödare: Knivinge Entreprenad, Knivinge, Vreta Kloster
 

610 Footloose av Elghammar 610 Footloose av Elghammar

610 Footloose av Elghammar
Född: 2022-02-02
Far: Wirruna Mattys M288
Mor: 1246
Mf: 909 Nokia av Fiskinge T111

Uppfödare: Björn Bentevik, St. Älghammar, Tystberga
 

1246 1246

39 David av Knutsgärde
Född: 2022-02-04
Far: Days Horizon
Mor: 223 Ladyone Pacmand av Brunared
Mf: Moeskaer Pacman1417 P

Uppfödare: Fredrik Johansson, Knutsgärde, Långås
 

1133 Smens Migg
Född: 2022-02-06
Far: 9025 Jacop av Ingemanstorp T109
Mor: 34 Smens Dainty
Mf: 213 Ian av lycka

Uppfödare: Oskar Caster, Smen's Hereford, Höör. 
 

615 Folke av Elghammar 615 Folke av Elghammar

615 Folke av Elghammar
Född: 2022-02-17
Far: Lobacken Inquest T109
Mor: 9 Dorothy av Elghammar
Mf: 1481 Benny av Viking-Vånga

Uppfödare: Björn Bentevik, St. Älghammar, Tystberga
 

9 Dorothy av Elghammar 9 Dorothy av Elghammar

4157 Bulldozer av Kroken
Född: 2022-02-17
Far: 3834 Caliber av Kroken
Mor: 609 Bounteau
Mf: 5728 CL1 Domino 590

Uppfödare: Cristian Krokeus, Fivlered Kroken 2, Åsarp.
 

3069 Guldrupe Opus
Född: 2022-02-23
Far: 2848 Guldrupe Karl ET
Mor: 1233 Guldrupe Fortunate
Mf: 7117 Hai av Stendala T109

Uppfödare: Karl och Catherina Olsson, Guldrupe Bjärs 210, Romakloster.
 

3072 Guldrupe Ozzy
Född: 2022-02-24
Far: 8169 Melchior av Svanaberg T107
Mor: 1371 Guldrupe Blubell
Mf: 89 Otto av Kvarndammen T102

Uppfödare: Karl och Catharina Olsson, Guldrupe Bjärs 210, Romakloster
 

731 Hagalunds Moritz
Född: 2022-02-25
Far: 6374 Origo Enforcer
Mor: 642 Ofelia av Hagalund
Mf: 3531 Cato av Svartsjö T112

Uppfödare: Magnus Johansson, Hollstorp Hagalund, Växjö
 

7478 Emilian av Gylteboda 7478 Emilian av Gylteboda

7478 Emilian av Gylteboda
Född: 2022-02-25
Far: 8050 Loob av Svaneberg T110
Mor: 730 Ester av Gylteboda
Mf: 7877 PP Galtås Titan

Uppfödare: Jan Nilsson, Gylteboda, Vittaryd.
 

730 Ester av Gylteboda 730 Ester av Gylteboda

2076 Komet av Ekastiga
Född: 2022-02-27
Far: 7245 Safir av Gylteboda T112
Mor: 423 Hanna av Ekastiga
Mf: 179 Lobackens Finnish

Uppfödare: Ekastiga Hereford, Höör. 
 

8250 PP Galtås Brom 1012 Tromb 8250 PP Galtås Brom 1012 Tromb

8250 PP Galtås Brom 1012 Tromb
Född: 2022-02-28
Far: PP Karlssons Tromb T107
Mor: 1012 PP Galtås Jewel FR Ymer 942
Mf: 8031 PP Galtås Ymer 907 Dalle

Uppfödare: Göran Johansson och Helena Jonsson, Gåltås Södergård 1, Tranås
 

1012 PP Galtås Jewel FR Ymer 942 1012 PP Galtås Jewel FR Ymer 942
8253 PP Galtås Helium 1029 Ukelele 8253 PP Galtås Helium 1029 Ukelele

8253 PP Galtås Helium 1029 Ukelele
Född: 2022-03-06
Far: 569 PP Bårarps Ukelele T105
Mor: 1029 PP Galtås Constance FR Turbin 914
Mf: 8059 PP Galtås Turbin 932 Xceleratior

Uppfödare: Göran Johansson och Helena Jonsson, Gåltås Södergård 1, Tranås

1029 PP Galtås Constance FR Turbin 914 1029 PP Galtås Constance FR Turbin 914

5722 Xelenskyj av Brunared
Född: 2022-03-02
Far: 635 Ewan av Folkestorp T106
Mor: 237 Daffodil Goliat av Brunared
Mf: 1045Smens Goliat T99

Uppfödare: Lars och Helena Dahlqvist, Furusjö Svenshult 1, Habo
 

4182 Silhouette av Kroken 
Född: 2022-03-31
Far: 1094 Smens Kummel
Mor: 978 Silvia av Kroken
Mf: Cassius av Folkestorp T117

Uppfödare: Cristian Krokeus, Fivlered Kroken 2, Åsarp.
 

52 Dan av Knutsgärde
Född: 2022-04-07
Far: Hamras Golden Bottle ET
Mor: 9 av Knutsgärde
Mf: Hamra Bårarp Frisco ET

Uppfödare: Fredrik Johansson, Knutsgärde, Långås. 
 

Oskar Caster svarar på alla dina frågor kring individprövni-
ngen.
Ring eller skicka ett mejl så hjälper han dig!

Tel: 
070-675 2247
Mejl; oskar.caster@hereford.nu

Läs mer om individprövningen här >>