Uppdaterad 2017-10-02

Elitauktion 2017

Lördagen den 30 september arrangerade Svenska Herefordföreningen en elitdjursauktion. Platsen var hos Gert Brandon, Uppegård, Tenhult.

Totalt såldes 13 djur; 10 kvigkalvar (kat 1 - kat 10), 2 dräktiga kvigor (kat 11 - kat 12), samt en äldre tjur (kat 13).

Nedan finns nu information om köpare och priser upplagda.

Kat 1, 7454 Bårarps Katie
7454 Bårarps Katie har en tilltalande exteriör och temperament, fina vikter, höga avelsvärden, tyder på bra mjölk och modersegenskaper, hög tillväxt och lätta kalvningar. Hon är efter Buck av Folkestorp T-117 som utsågs till individprövningens bästa tjur, samtliga raser 2015. Han klubbades för 115.000kr vilket var nytt rekord. Han hade en daglig tillväxt 1942 gr/dag ihop med en stark exteriör; Ben 91 Muskler 89 Kropp 76 Helhet 87. Han blev Bäst i Rasen och 2a Bäst In Show på Elmia 2016 samt Bäst I Rasen Mila 2017. Mamman, 7366, har en utmärkt exteriör (foto på vår hemsida www.bararp.com under kor födda 2014) Från samma familj som semintjuren Nando.

Köpare : Tommy Abrahamsson, Sandhem. Pris : 29.000 kr.

Kat 2, 213 Paula av Tenhult
Paulalinjen har präglats av lugna och harmoniska djur med jämna och hyfsade siffror samt utmärkta 200-M tal.

Hamras Dalton har jämna och utmärkta siffror.
Dalton hade 28 i avelsindex i vintras och 121 i 200-M.

Köpare : Knivinge Hereford, Vreta Kloster. Pris : 23.000 kr.

Kat 3, 707 Elna av Gylteboda
Utmärker sig i årets omgång kvigkalvar i Gylteboda med sina fina och välbalanserade avelsvärden. Kofamiljen Elna hör till de mest högproducerande i besättningen. Mormorsmor till 707 Elna är  488 Elna som är mor till semintjuren VB Ebony. Fadern 563 Guldrupe Frack är individprövad och fick T-tal 104. Han har en fin exteriör och bedömdes vid prövningen med helhet 85. Frack nedärver hög tillväxt och hans avelsvärden i maj var Mix 104, Pix 117, Fix 97, Aix +11.
Morfar 8318 Dakar av Ingemanstorp användes i Gylteboda under flera år och han nedärver hög tillväxt samt bra mjölkanlag till döttrarna.

Köpare : Fredrik Johansson, Långås. Pris : 19.000 kr.

Kat 4, 95 Freja av Kvarndammen
Far är svenske semintjuren Ares , Morfar är Fun, även han semintjur .
Mor Freja av Stenstad köptes på Elitauktionen-13 och har lämnat 3 fina kalvar .
Nr 81 har en tjur kalv nr 99 Sigge av Kvarndammen som blev avelsrådets första val till individprövningen. Nr 94 Frans av Kvarndammen gjorde en bra individprövning ifjol och fick T-tal 105. Nr 95 Freja av Kvarndammen är nu till salu här på elitauktionen med Aix 15 och jämna fina siffror i raden.
Mer info om oss finns på KVARNDAMMEN HEREFORD.

Köpare : Stenstad Polled Hereford, Brunskog. Pris : 20.000 kr.

Kat 5, 210 Maurine av Tenhult
Maurinelinjen har ofta varit positiva och sympatiska ledarkor.
Origo Raymond var en lugn trevlig tjur som även satt sin prägel på Maurinelinjen med bland annat bra värden för 200-M.

Goliat av Svanaholm hade ifjol sommar 27 i avelsindex och högt 200-M samt jämna siffror.

Köpare : Lobacken Hereford, Nyland. Pris : 20.000 kr.

Kat 6, 624 Ili av Folkestorp
Är en vacker kviga med stark exteriör och hon har ett fantastiskt lynne. Fadern 8013 Galtås Masterpice T100 köptes på Individprövningen 2015.  Han har hög prestanda i härstamningen. Modern 699 GPH Lynette är mor till semintjuren Galtås King T113. Fadern NBG T69 The Wonderer 36R ET 3W är en välmeriterad semintjur i Kanada.  8013 Galtås Masterpice har två söner på individprövningen i år. Modern 527 Ili av Folkestorp härstammar ifrån Ingemanstorp. Hon är en reslig  ko med mycket bra juver och spenar. Hon är halvsyster med semintjuren Ares av Folkestorp genom fadern 319 Bårarps Las Vegas.

Köpare : Hamra Hereford, Tvååker. Pris : 32.000 kr.

Kat 7, 200 Amory Ozmo av Brunared
Far är 7852 Ozmo av Oden, T-tal 108 som har utvecklats till en lång och stilig tjur. Vi köpte honom som tvååring på Gunnarpsauktionen 2016. Morfar heter Square-D Diesel. Modern till kalven 157 Amory Diesel av Brunared P är helsyster med den kviga som blev utsedd till bästa hondjur på Elmia Lantbruk 2015. Modern har ett underbart lynne och vänt utseende samt mörk färg. Detta är hennes andra kalv. Se startsidan på www.brunared.se under nyheter för bilder och mer info.

Köpare : Knivinge Hereford, Vreta Kloster. Pris : 20.000 kr.

Kat 8, 694 Holly av Gylteboda
Ett unikt tillfälle att förvärva en kviga ur Hollyfamiljen. Mormor 1672 Munka Holly ET var den enda kviga på Brynolf Ragnarssons auktioner med denna härstamning : far JWR Demolition,  mor DXB 37U Holly 20J, morfar PW Victor Boomer. 1672 Holly har lämnat 3 döttrar som på utställningar placerat sig som reservchampion, senast med 670 Holly av Gylteboda på Elmia 2016. Modern till 694 Holly , 550 Holly blev reservchampion på SNHS i Tenhult 2012. Fadern Bårarps Nando är en flitigt använd semintjur som ger lätta kalvningar och välformade avkommor. Morfar Harvie Hidalgo har haft ett stort genomslag, både genom ett par söner med höga T-tal på individprövningen samt med avkommor med framskjuten placering på utställningar.

Köpare : Knivinge Hereford, Vreta Kloster. Pris : 25.000 kr.

Kat 9, 413 Ili av Onslunda
Fader är den svenske semintjuren Ares. Ilis moder som  härstammar från Ingemanstorp är efter tjuren Krast. Krast har nedärvt flertalet goda egenskaper,  lätta kalvningar, god exteriör och bra köttansättning.
Krast har haft två godkända söner på individprövningen med T-107 och T-109.
Krasts moder fick sin sista kalv vid 16-års ålder och Krast själv verkade som avelstjur till 9-års ålder, vilket visar på hållbara djur.
413 Ili är är en reslig och snygg kviga med ett lugnt och trevligt temperament.

Köpare : Håkan Andersson, Linderöd. Pris : 15.000 kr.

Kat 10, 1140 Stendala Nancy
Nancys moder ET från Kanada, finns endast denna härstamning på Stendala i Sverige. Fadern Noa av Troedsberga ET efter Embassy, fadern Noa är flerfaldig Champion på Mila. Sammantaget har Ni här chansen att få tag på en härstamning som är mycket ovanlig för Sverige. Stendala Nancy är ett tillskott avelsmässigt för vilken besättning som helst i Sverige. Eftersom det finns så liten bas med denna härstamning, har inte avelsindexen hängt med ännu. Nancy är homozygot polled och bär inte på anlag för hårlöshet .

Köpare : Gylteboda Hereford, Vittaryd. Pris : 20.000 kr.

Kat 11, 200 Lamba av Tenhult
Lambalinjen har varit djur med god exteriör och trevligt sinnelag.
Origo Raymonds och Pondus av Svanaholms jämna siffror och bra 200-M har varit positivt.

Dräktig med 18 Hamras Dalton,  innebär att förutsättning finns för en utmärkt kalv i början av 2018.

Köpare : Hagalund Hereford, Växjö. Pris : 22.000 kr.

Kat 12, 200 Lollo av Tenhult
Lollos mamma 149 Paula av Tenhult var lotterikalven som Lollo Svantesson (ansvarig för serveringen) vann på jubileumsutställningen i Tenhult 2012. Lollo av Tenhult är en lugn och trevlig representant för herefordrasen, liksom både sin fader och moder - dessutom utmärkt tillväxt.

Köpare : Lobacken Hereford, Nyland. Pris : 23.000 kr.

Kat 13, 7147 Kan Doo ET av Stenlunda
Här är ett unikt tillfälle att förvärva en tjur med internationellt gångbar härstamning. Fadern Can Doo, reservchampion på World Hereford Conferens (WHC) 2012, Olds, Kanada.

Modern helsyster till Game Day som blev Champion på WHC, alltså exteriört finns ej bättre att uppbringa.

En helbror "Start Me Up" till Kan Doo såldes 2014 i Kanada för 65.000:- CAD över 1.000.000:- svenska kronor.

Missa inte denna chans att förstärka Er besättning.
Kan Doo är homozygot polled och bär inte på anlag för hårlöshet

Köpare : Lycka Hereford, Markaryd. Pris : 30.000 kr.

Via länken nedan kan auktionskatalogen laddas upp.

Katalog Elitauktion 2017